
Stal to surowiec stosowany głównie w budownictwie, przemyśle i motoryzacji. Ogromne zapotrzebowanie na stal występuje również w wielu innych branżach. Obecna sytuacja związana ze wstrzymanymi pracami hutniczymi, przestojami w produkcji i ograniczeniami związanymi z dostępnością stali na świecie oraz trudności w zaspokojeniu rosnącego popytu na stal sprawiły, że stała się ona dla wielu inwestorów niemal świętym Graalem. Inwestorzy budowlani i właściciele firm budowlanych od początku 2022 roku zmagają się z wyzwaniem, jakie stanowi wzrost cen stali i niedobór tego surowca na rynku wywołane problemami produkcyjnymi w wielu krajach. Jakie ceny stali będą obowiązywały w tym roku i czy należy martwić się o dostępność stali?
Dlaczego na rynku budowlanym brakuje stali?
Nieustanny wzrost cen energii elektrycznej, materiałów budowlanych, obecna sytuacja w Ukrainie, pandemia oraz niedobór podaży to główne przyczyny wysokich cen stali i problemów związanych z jej dostępnością na rynku. Według prognoz analityków taka sytuacja może potrwać jeszcze kolejny rok, mimo faktu że polska gospodarka powoli wraca do normy. Szacuje się nawet, że ceny stali spadną, by powoli wszystko wróciło do normy, ale na jej dostępność należy jeszcze poczekać.
Do głównych przyczyn takiej sytuacji należy również dodać zatrzymanie produkcji stali w hutach i niewystarczającą podaż w stosunku do ogromnego zapotrzebowania stali.
Na ten moment ze względu na obecną sytuację trudno jest przewidzieć dostępność stali na rynku. Coraz więcej klientów szuka jednak alternatyw i wykorzystuje w rozmaitych projektach budowlanych ceowniki i zetowniki, czyli specjalnie i staranie wyprofilowane kształtowniki, które są pomocne np. podczas wznoszenia hal stalowych, jak i jako elementy wykończeniowe, np. drzwi czy okien.
Planujesz inwestycję z wykorzystaniem kształtowników? Interesują Cię kształtowniki zimnogięte w dobrej cenie? Sprawdź.
Do czego służy ceownik i zetownik?
Ceownik, czyli profil c, to starannie wyprofilowany profil zimnogięty, który wykorzystuje się w branży budowlanej, np. do tworzenia rygli ściennych. Ceownik jest również niezastąpionym elementem konstrukcyjnym.
Ceowniki są również niezastąpione w sytuacji, gdy konieczny jest montaż na tzw. zakładkę czy jako element wykańczający drzwi i okna.
Profil zet, czyli zetownik zimnogięty, który w branży budowlanej służy do montowania wszelkich okładzin ściennych i jest wykorzystywany jako element konstrukcyjny.

Jakie są ceny za stal w 2022 roku?
Od czerwca 2021 roku wzrósł popyt na stal i od tamtego czasu co miesiąc wzrasta. Wówczas średnia cena za stal wynosiła ok. 840 dolarów za jej tonę. W porównaniu do 2020 roku kwota ta wzrosła o ok. 58%. Tak duża różnica stawek ma również wpływ na niską podaż stali.
Stal to w obecnych czasach jeden z najbardziej pożądanych surowców do różnego rodzaju inwestycji budowlanych. Czy ceny stali spadną, a jej dostępność będzie większa?
Czy ceny za stal spadną i jak będzie z dostępnością tego surowca w Polsce?
Inwestorzy budowlani i właściciele firm budowlanych od początku 2022 roku zmagają się z wyzwaniem, jakie stanowi wzrost cen stali i niedobór tego surowca na rynku.
Jakie ceny stali będą obowiązywały w tym roku i czy należy martwić się o dostępność stali?
Spadek cen stali a dostępność stali
Istnieje przekonanie, że w 2022 roku nastąpi spadek cen stali o ok. 10–15%. Jeśli tak się stanie, to ta sytuacja pozwoli zlikwidować ograniczenia związane z dostawą stali do różnych państw świata, co korzystnie wpłynie na szybszy rozwój w wielu branżach i pozwoli uniknąć przestoju w produkcjach towarów.
Szacuje się, że jedna tona stali ma kosztować ok. 700–745 dolarów w 2022 roku. Ponadto spadki cen stali mają pomóc w przyśpieszeniu produkcji w wielu fabrykach i uzupełnić braki tego surowca.
Inwestycje budowlane z wykorzystaniem stali a przyszłość
Czy ceny stali spadną? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej inwestorów, którzy planują zainwestować środki w kolejne nieruchomości. Zmniejszone moce przerobowe w hutach sprawiły, że wiele z nich nie było w stanie nadążyć za aktualnym zapotrzebowaniem rynku.
Jednak warto być dobrej myśli, ponieważ gospodarka powoli się stabilizuje po trwającej prawie 2 lata pandemii koronawirusa. W związku z tym wielu ekspertów jest zdania, że ceny stali spadną w 2022 roku o ok. 10–15%, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, czekając na większą dostępność tego surowca w Polsce.